"Машини за скрап" прииждат към София

Десетки камиони, натоварени със скрап, пристигат в София, за да вземат участие в протеста, насочен срещу Закона за отпадъците. Камионите са спрели на входа на магистрала "Тракия". Полиция охранява началото и края на колоната.

Протестното шествие под надслов „Машини за скрап" започва от бул. „Ботевградско шосе" преминава по бул. „Данаил Николаев", Сточна гара, бул. „Сливница" до „Околовръстен път".

Представителите на бизнеса изтъкват, че искат да изразят своето категорично несъгласие и безкомпромисни действия с опита на държавата да монополизира и унищожи чрез закон, добре работещ, повече от 20 години, бизнес сектор за събиране и рециклиране на отпадъци в България.

Протестът се организира от Гражданската инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали и тяхното рециклиране и е подкрепен от браншовите организации, подписали Споразумението за сътрудничество.

Тежкотоварните автомобили, които ще участват в шествието са едва 10% от техниката, собственост на фирми и организации в сектора за рециклиране на отпадъци в България. Останалите машини и оборудване на фирмите няма да бъдат транспотирани до София на този етап. Машините са част от оборудването на площадките за събиране, депониране и третиране на отпадъци.

 80 % от техниката, изграждането на площадките и тяхното оборудване са направени с кредити от банки или лизингови къщи в България. С влизането в сила на законопроекта за управление на отпадъците, стотици фирми ще останат не само, без бизнес, но и без финансова възможност да погасяват инвестиционните си кредити, получени за закупуване на техника и оборудване, посочват организаторите на протеста.

Инвестициите за пускането в експлоатация на една средно голяма площадка са около 1,5 млн. лева. В момента в България действат 2400 лицензирани площадки.

Организаторите допълват, че рестриктивните мерки в новия законопроект ще ограничат рязко броя на работещите фирми и площадки за отпадъци в България. В тяхното изграждане и закупуване на специализирана техника и оборудване, бизнесът е инвестирал над 1,100 млрд. лева за последните 10 години.

Ограничаването на броя на площадките ще се отрази и на работата на металургичните предприятия в България, които използват рециклираните отпадъци като суровина в своето производство. Липсата на площадки за събиране на отпадъци в 180 населени места в България (заради липсата на Общ устройствен план), както и задължението, отпадъците да се предават безвъзмездно от гражданите, ще доведат до появата не нерегламентирани сметища и депа, пълни с отпадъци.

Новият закон за управление на отпадъците, нарушава Конституцията на България и законите в страната, ограничава свободната пазарна инициатива и правата на гражданите, както и Европейската Директива 98/2008/ЕО, Европейската Конвенция за защита правата на човека, аргументират още протеста си от Гражданската инициатива.

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини