Уникални открития донесоха сведения за миналото

Уникални археологически находки са открити в землището на омуртагското село Могилец.

Землището на село Могилец е най-проучвано от археолозите в региона на Търговище. Те са намерили 100 броя предмети в пет гробни съоръжения.

В региона на Търговище има много могили, в близост е открита римска селска вила. Мястото е едно от малкото, които не са обект на съвременна иманярска намеса. Преди да започнат разкопките е направено геомагнитно проучване, което потвърждава очакванията, че могилата е създадена в римско време.

Находките са уникални за страната и описват живота на погребаните. Разкопките стартираха това лято и продължиха 2 месеца. Те станаха реалност благодарение на кмета на Община Омуртаг Неждет Шабан, кмета на селото Мустафа Мустафов, както й спонсори.

Открихме почти 100 броя в пет гробни съоръжения, разказа археологът Стефан Иванов. Четирите от тях били групирани и в непосредствена близост един до друг. Труповете, с изключение на детския, са били изгаряни, след което са затрупани с огромен насип.

Самата могила е висока почти 6 метра. Начинът на погребване потвърждава, че покойниците са траки. Със сигурност може да се твърди, че там е последният дом и на обитателите на римската вила, разказва още Иванов.

Според намерените предмети можем да кажем, че там са погребани една жена, мъж и дете. В останалите два гроба е трудно да определим пола заради трупоизгарянето и липсата на предмети, които да ни водят към обозначаване, обясни още специалистът.

Детският гроб се отличава от останалите. Той е изграден от каменни плочи. Върху него била изградена каменна могилка с височина около 30 см., направена от речни камъни. Детето не е било изгорено. От него са останали малка част от костите, по които се съди, че е било на възраст между две и три години.

"Най-вероятно погребенията са извършени в периода между 218 и 243 г. Датировката правим по откритите монети, които са 45.", обясни археологът. Най-богат на находки е последният гроб. Той е направен, когато могилата била изградена. Вкопан е в края на могилата и както при останалите погребения, покойникът е бил изгорен на място в ямата, върху натрупана клада. Положен бил на специално дървено легло. В този гроб са открити около 50 предмета от злато, сребро, бронз, стъкло и над 20 монети. Там е намерен и 22 каратов златен пръстен, с камък - син халцедон. На него е изобразен бог Дионис.

"На мен лично не ми е известно до сега в България да е откриван подобен пръстен. Друга интересна находка, която открихме, е запазен стъклен балсамарии, както и метални торкви, които са били давани на римските войници за заслуги. Тези находки свидетелстват, че погребаният е бил с много висок статус в йерархията, най-вероятно управителят на вилата" – обясни археологът. Вероятно човекът е погребан след унищожаването на вилата при едно от последните нашествия на готите. При всички проучени гробове липсват монети след времето на император Гордиан III, което значи, че е унищожена около 243 г. Интересното е, че гробът му е открит само на 30 см. Под повърхността на земята и е невероятен късмет, че не е разкопан. Още повече, че на около половин метър от него минават подземни комуникации на селото.

Находките имат нужда от реставрация и след това ще бъдат показани.

Според Иванов най-скъпото нещо е самата могила. "Изнесли сме над 1500 кубика пръст. Представяте ли си какво е струвало, преди 1800 години, тази пръст да се донесе от 300-400 метра на ръка и да се трамбова" – обясни археолога. Тук той за пореден път не скри благодарността си към кмета на Омуртаг, кмета на Могилец и спонсорите, които помогнали много с финансови средства, машини, работници, охрана и т.н.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини