Версия: Младежите под Ботев се хванали на бас могат ли да вдигнат "Кугър"

Планинската спасителна служба ще предяви иск от около 2000 лева за акцията по спасяването на тримата младежи, подали сигнал, че бедстват край село Тъжа, заяви вчера пред „Монитор” Кирил Русев, директор на ПСС към БЧК. Според него акцията струва много повече, но това са разходите, които са извън държавната субсидия.
Опитни планинари искат властите да разследват дали наистина тримата студенти Виктор Димитров, Христо Иванов и Веселин Иванов са се загубили в Балкана над Калофер, или са разигравали 4 дни спасителните екипи да ги издирват. Според една от версиите, която упорито се налага в социалните мрежи, тримата се били хванали на бас дали за търсенето им ще бъде вдигнат военният хеликоптер „Кугър”. Не случайно и първите думи на момчетата към дежурния планински спасител Иван Драгошинов от миналата събота вечерта били: „Викайте хеликоптер да ни осветява пътя!”
Само централата на ПСС в София обаче може да подаде сигнал до прокуратурата да разследва мистериозното загубване в Балкана на тримата неопитни туристи. Противоречията от 17 до 20 май във версиите, постъпките и разказите на Виктор, Христо и Веселин са много, коментираха доброволците от ПСС. Младежите са чували съветите на планинските спасители, но категорично са отказвали да ги изпълняват, стана ясно още в първите дни от акцията. Още в събота вечерта, когато около 21 часа дежурният в ПСС Иван Драгошинов се свързал със студентите в конферентен разговор през 112, ги посъветвал да се върнат там, откъдето са дошли. Повод за този съвет било изтървано изречение от един от младежите, че са минали покрай някаква стара полуразрушена сграда, която оприличили на хижа. Спасителят им казал да се върнат, а тримата му заявили, че са много уморени, мокри и не могат да мръднат. Съветът да пестят батериите на телефоните си също не бил изпълнен.
Още в първите часове младежите са можели сами да локализират местоположението си по GPS координати, защото имали модерни смартфони. Не го направили. Не изпълнили и друг съвет – да изключат осветлението на дисплеите си, да не ползват и трите си телефона едновременно и да не провеждат излишни разговори. Нелогично било поведението им и когато са описвали на дежурните в ПСС къде се намират.
Един път казвали, че са под връх Ботев, а на въпроса дали виждат кулата, която е емблематична за този връх, не давали конкретен отговор. След това казвали, че са до водопад и река и не чуват нищо. Твърдели, че виждат светлините на Калофер, но на спасителите не станало ясно защо младежите не са тръгнали към Калофер, а към по-далечното село Тъжа. Подвеждаща била и информацията на тримата, че първата вечер са спали в пещера. В крайна сметка самите момчета признаха, че не било пещера, а малка ниша, в която едва се събрали двама от тях. Не става ясно и защо тримата
не са запалили огън, при условие че всички са пушачи
се чудеше майката на едно от момчетата по време на издирването им. Дори на нейните въпроси в събота вечерта къде се намират синът й отговарял: „Не ме занимавай с глупости, че катеря връх!”
„Ние ги търсим, а те се крият”, коментираха спасители планинари на втория ден от акцията пред „Монитор”.

Прокуратурата нямало да се самосезира


„За момента няма основания прокуратурата да се самосезира”, заяви за „Монитор” окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов. Мнението на юристи е, че единствената правна квалификация, по която може да стартира евентуално бъдещо разследване, е за телефонен тероризъм. Според член 326 от НК, „който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години”.
„Нямаме никаква връзка с тримата младежи от вторник. За нас е интересно да се проведе разследване, но не да ги третират като престъпници, а да се изясни къде са ходили, какво са правили през тези 4 дни, защо не са реагирали адекватно на съветите на колегите от централата на ПСС, как са слезли до село Тъжа. Целта ни е да се събере цялата информация, която да ни е от полза, за да натрупаме опит в бъдещи спасителни дейности. Защото това беше най-мащабната акция на ПСС в страната от години”, коментира шефът на планинските спасители доброволци от Сопот Цвятко Цветков.
„Предстои ни обобщение на всичко за тези 4 дни. Да се систематизира отряд по отряд кой какво е вършил, къде е претърсвал – всичко, след което цялата информация ще бъде предадена на централата, откъдето ще излязат със становище за направените разходи и откъдето ще решат дали да сезират компетентните власти”, каза още Цвятко Цветков.

ХРИСТО ГРИГОРОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БЧК: Изгубените бяха изненадващо бодри и свежи

Изгубените момчета в планината бяха с изненадващо бодър дух, свежи и в добра кондиция при откриването им. Това отваря пред нас редица въпроси, заяви пред „Монитор” Христо Григоров - председател на БЧК, към който е Планинската спасителна служба. Тя издирва изгубените в планината два дни и три нощи. Григоров припомни, че над 60 човека търсили младежите. В акцията се включиха вертолети и специална техника за инфрачервено виждане.
Термокамерите засичат дори най-малкия обект, излъчващ топлина. С тях се улавят дори катеричките, какво остава за човек, каза Христо Григоров и уточни, че в района няма нито пещери, нито скални заслони, които да попречат на инфрачервените лъчи. Той разказа, че по мнението на не един от спасителите е напълно възможно младежите да са били в някоя хижа, ловен дом или да са гостували някъде.
Григоров и ПСС ще поканят пишман планинарите и техните родители на среща, по време на която ще се опитат да разберат нещо повече за случилото се. По груби сметки разходите по издирването им надхвърлят 50 000 лева. Нито едно от момчетата не е имало планинска застраховка. БЧК засега няма да сезира прокуратурата по случая.

Източник: http://www.monitor.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини