Барса елиминира "белия балет" на Моуриньо

Първият финалист в тазгодишното издание на Шампионската лига вече е ясен. Преди броени минути отборът на Барселона си гарантира на 100% участие в решителния двубой за най-желаната купа в клубния футбол. Каталунците елиминираха с общ резултат от двата мача 3:1 техния вечен враг Реал Мадрид. Днешният реванш завърши наравно 1:1, но "блаугранас" бяха спечелили първия двубой преди по-малко от седмица с 2:0.

Срещата под непрестанния дъжд на препълнения до краен предел "Камп Ноу" започна равностойно с борба за топката. Първото по-опасно голово положение бе след малко повече от половин час игра, когато Вия подаде към Лео Меси, а аржентинецът отправи фалцов удар, който бе спасен с вещина от стража и капитан на "белия балет" Икер Касияс. Минутка по-късно Диара сбърка, Меси овладя топката и подаде към Вия, който стреля, но отново Сан Икер показа класа. В 40-ата минута гостите от Мадрид показаха, че на са били пътя до Каталуния напразно и Алонсо намери като по учебник Роналдо, който от своя страна пусна към Ди Мария, но Виктор Валдес излезе и улови коженото кълбо. В края на полувремето съдията Франк де Блеекере спести втори жълт картон на Рикардо Карвальо. Португалецът влезе остро в краката на Меси, но бе помилван от белгийския рефер.

Втората част започна много по-интересно от първата. Минутка след подновяването на играта нападателят на "лос меренгес" - Гонсало Игуаин, успя да вкара гол, който обаче бе отменен, тъй като Де Блеекере отсъди спорно нарушение в атака на Роналдо срещу Масчерано.

В 54-ата минута над 98 000 души изпаднаха в екстаз. Андрес Иниеста изведе по великолепен начин Педро Родригес, който откри резулта - 1:0. Оттук нататък на всички бе ясно кой е финалистът в турнира. Десет минути по-късно играчите на Пеп Гуардиола не успяха да изнесат добре една топка, която попадна в краката на Анхел ди Мария, аржентинецът стреля мигновено, но нацели гредата, топката пак попадна в бързоногото крило, който пусна към Марсело, а левият бек на "кралския клуб" успя да изравни - 1:1.

И вместо да се втурнат в непрестанен щурм, "лос бланкос" не показаха грам креативност в играта си през последния четвърт час на двубоя. В последната минута капитанът на Барса - Карлес Пуйол, отстъпи своето място на претъпелият операция от тумор на черния дроб Ерик Абидал, който бе бурно аплодиран от привържениците на Барса.

Така завърши и двубоят, а каталунците вече могат да мислят спокойно за финала на 28-ми май на "Уембли". По всяка вероятност съперник на "лос кулес" ще бъде отборът на Манчестър Юнайтед, срещу когото Барса спечели последната си титла в най-силния клубен турнир в Европа и света преди 2 години.

Барселона – Реал (Мадрид) 1:1

1:0 Педро 54мин.

1:1 Марсело 64 мин.

Състави:

Барселона (4-3-3): Валдес, Алвеш, Пике, Пуйол (Абидал 90’), Бускетс, Шави, Иниеста, Масчерано, Вия (Кейта 74’), Педро (Афелай 90’), Меси

Реал (4-2-3-1): Касияс, Карвальо, Албиол, Арбелоа, Марсело, Диара, Алонсо, Ди Мария, Роналдо, Кака (Йозил 60’), Игуаин (Адебайор 55’)

Стадион: "Камп Ноу", 98 000 зрители

Рефер: Франк Де Блеекере (Белгия)