Учени от НБУ започват проучване за проявите на аутизъм сред пълнолетните у нас

Учени от департамент „Когнитивна наука и психология“ на Нов български университет (НБУ) започват проучване за това каквa част от лицата над 18 години у нас проявяват симптоми на аутизъм, съобщават от учебното заведение.

Към този момент в България диагноза аутизъм обикновено не се поставя официално на възрастни, не се води и статистика. Целта на изследването, което се ръководи от д-р Михаела Барокова, е да направи достъпен на български език въпросник, който може да се попълни, ако някой има съмнения, че има аутизъм или сходно разстройство от аутистичен спектър и иска да разбере доколко поведението отговаря на характерните симптоми, обясняват от НБУ. 

Университетът поема инициатива за адаптирането на скрининг въпросник за симптоми на аутизъм при възрастни. Оригиналният въпросник е създаден от д-р Саймън Барън-Коен и неговия екип в Центъра за изследване на аутизма в Кембриджкия университет. 

Изследването има за цел да направи българска адаптация на "Autism Spectrum Quotient" (Baron-Cohen et al., 2001), който е скринингов въпросник за симптоми на аутизъм при възрастни. Проучването се провежда като част от научно-изследователската дейност на департамент „Когнитивна наука и психология“ на Нов български университет.

С включването си в анкетата, участниците ще трябва да отбележат доколко са съгласни с твърдения относно техните социални умения, интереси и навици. В допитването ще има няколко демографски въпроса за възраст, пол и степен на образование, както и за роднинска връзка с лице с диагноза аутизъм. 

"Попълването на въпросника ще отнеме не повече от 5 минути. След това всеки участник ще получи информация за брой точки и как той се отнася до нормите за аутизъм според оригиналната версия на въпросника. Важно е да се отбележи, че тези норми отговарят само за английската версия на въпросника и съответно не трябва да се интерпретират като точни. Тези предварителни резултати не заместват обстойно клинично обследване от специалист", казват от НБУ.

Участието на всеки, който прояви интерес, ще помогне за адаптацията на международния въпросник към българския контекст. След приключване на адаптацията, този въпросник ще може да се използва за скрининг на симптоми на аутизъм при възрастни.

По последни данни на Центъра за контрол на болестите в САЩ едно на всеки 44 деца (2,27%) на 8-годишна възраст има разстройство от аутистичен спектър (CDC, 2022). При възрастните процентът (2,21%) е сходен (CDC, 2017). В България няма официална статистика за броя деца и възрастни, които имат аутизъм, но според епидемиологични изследвания от други държави, няма основание да се смята, че процентът драстично ще се различава. 

Според НСИ броят на българите над 18 години към 31.12.2021 г. е 5 526 764 (НСИ, 2021), следователно приблизително 120 хиляди българи вероятно проявяват симптоми на аутизъм в степен, в която биха покрили диагностичните критерии за диагноза. Въпреки това начинът за получаване на такава диагноза остава неясен. 

Михаела Барокова има бакалавърска степен (2015 г.) по психология (с допълнителна специализация по лингвистика и германистика) от колежа Макалистър (Сейнт Пол, Минесота), магистърска степен (2017 г.) и докторска степен (2021 г.) по психология от Бостънския университет (Бостън, Масачузетс). От октомври 2021 г. е асистент в департамент "Когнитивна наука и психология" на Нов български университет. Изследователските ѝ интереси са свързани с развитието на децата с аутизъм, включително с терапиите и интервенциите, прилагани към такива деца, както и с развитието на комуникацията и речта при децата с типично развитие. Води изследвания за проучване на нуждите на хора с аутизъм в България и за разработването на различни инструменти и въпросници. 

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини