Емил Димитров яростен в студиото на NOVA (видео)

Ревизоро прие като обвинения логичните въпроси на водещите, но отговори на повечето, макар и в яростен стил. Отчасти гневът на екоминистъра бе породен от дългогодишното отлагане на неща, за които се протестира сега, когато има някакъв напредък. Друг повод за ядовете му е, че екоминистерството не е разследващ огран, а разкрива незаконни сметища и внос на боклук, докато овластени прокурори се разхождат със сламени шапки по морето.

Без промени в Закона за биоразнообразието България ще бъде глобена. Това заяви в студиото на "Здравей, България" министърът на околната среда и водите Емил Димитров. "От 2007 г. се точи нещо си, имаме наказателни процедури, защото отлагаме. Този закон трябва да стане, за да не търпим санкции. Ако не се приеме, ще получим такива", категоричен беше той.  

Димитров допълни още: "Не съм аз този, който го е бавил от 2007 година. Това, което съм направил като министър е да се съобразя с всички европейски изисквания, които Европа иска, не аз. Внесъл съм го в един съкратен вариант, но минимум, без който не може. Влиза в Министерски съвет и аз стоя зад тези текстове, само и единствено".  

За закона той каза още, че се е съобразил на 90% с исканията на зелените и е бил нападан многократно затова, че е направил големи отстъпки. "Защитил съм един закон в Министерския съвет", посочи още той. 

За строителството на Алепу той съобщи: "То вече е спряно от ДНСК. Иска се да пишем актове, та после да имаме съдебни процедури и министерството да бъде осъдено. Спряно е, какво повече трябва да направя", изтъкна Димитров. 

Допълни още, че е създал работна група, която да обсъди дали може да се предложи на прокуратурата да обяви актовете за Алепу за нищожни. „Това би решило проблема, ако се прецени, че може. Това да издаваш един акт на ДНСК и да сложиш втори и трети е само публична медийна изява”, смята министърът.

Димитров коментира и втория протест на природозащитници срещу застрояването на морето, по Рила и по българските планини. „Трябва да кажа за героизма, който МОСВ направи в последните месеци. За първи път от последните 20 години на Българското Черноморие най-малко се е строяло, най-малко са се слагали чадъри, най-малко са се смачквали мидите или се е размътвала водата. Най-малко електричество е изхабено, най-малко емисии от коли. Това се дължи на факта, защото посещението е било най-малко”, добави той. 

Източник: nova

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини