Мистериозни пътници летели на боинга

Семейство очаква да научи истината за самолета, в който е пътувал техен близък.

Мистерия около самоличността на четирима пътници загатва за възможен терористичен акт при изчезването на самолета „Боинг 777” на авиокомпания „Малейжа еърлайнс” с 239 души на борда край бреговете на Виетнам. Властите не могат да установят самоличността на най-малко четирима пътници. Първоначално беше съобщено, че на борда на изчезналия самолет има граждани на Австрия и Италия. Двете държави обаче съобщиха, че техни граждани, обявени в списъка на пасажерите, никога не са се качвали в самолета и са декларирали преди известно време, че паспортите им са откраднати. САЩ са изпратили агенти на американското Федерално бюро за разследване (ФБР) и експерти да помогнат в разследването на изчезването на самолета. Агентите проучват видеозаписи от камери на летището в Куала Лумпур и анализират какви хора са се качвали в самолетите. После ще сравняват данните от анализа с обширната антитерористична база данни на ФБР. Сред пътниците в самолета е имало хора от 14 националности, съобщиха от Би Би Си. Сред 153-мата китайци е имало водещи артисти калиграфи, които се връщали в Китай от изложба в Малайзия. Освен тях на борда са били 38 малайзийци, 7 индонезийци, 6-ма австралийци, 4-ма французи, от които 3-ма ученици във Френския лицей в Пекин, 3-ма американци, един от които е известен програмист от Тексас. Информациите за открити части от самолета са противоречиви. Първоначално беше съобщено, че в Южнокитайско море са открити части от изчезналия самолет от сингапурски участници в международната издирвателно-спасителна операция. По-късно тази информация беше опровергана, но всички потвърждават, че са забелязани две петна от разлив на гориво. Издирвателната операция се води съвместно от Виетнам, Малайзия, Сингапур, Китай и Филипините с участието на военни кораби, самолети и хеликоптери. Експерти коментират, че издирването може да продължи с дни.Освен с тероризъм експерти се опитват да обяснят трагедията и с неизправност. Версиите варират от отказ на двата двигателя до умишлено предизвикване на катастрофа от пилота. Всички са единодушни, че подобно изчезване може да бъде обяснено или с бързоразпадане във въздухаили с бързо и рязко падане във водата, макар само 9% от катастрофите да стават, когато самолетът е във въздуха, достигнал максималната си височина. Премиерът на Малайзия Мохамад Наджиб Разак се срещна с близки на пътниците. Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун изпрати съболезнователно послание до семействата на пътниците и екипажа. Ако се потвърди, че самолетът е катастрофирал, това ще бъде най-сериозният инцидент за този модел боинг. Досега моделът има само една смъртоносна катастрофа в 19-годишната си история на летището в Сан Франциско през юли 2013 г., когато загинаха трима души.

Обратен завой

Анализ на данни от радар сочат, че изчезналият малайзийски боинг може да е направил обратен завой и да е тръгнал да се връща. Поради тази причина периметърът на издирване на машината е разширен до западните брегове на Малайзия.

Връзка по мобилния

Семейството на китайски пътник е установило контакт с мобилния му телефон и малайзийските власти се опитват да използват сигнала, за да локализират самолета. Телевизия “Пекин” обяви, че също се е обадила на телефона на мъжа и е успяла да се свърже, преди връзката да прекъсне

Източник: http://www.monitor.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини