Скалите в Слънчевата система били като захарен памук

Най-ранните скали в Слънчевата система са били по-скоро като захарен памук, отколкото като твърдите скални образувания, които познаваме днес, съобщи "Сайънс дейли", позовавайки се на резултатите от британско изследване.

Откритието на специалисти от Импириъл колидж в Лондон е първото геоложко доказателство в подкрепа на предишните теории за формирането на най-ранните скали.

Изследването подкрепя идеята, че ранният твърд материал в Слънчевата система е бил крехък и порест и че впоследствие е станал плътен под въздействието на бурни процеси.

"Изследването ни показва, че ранните скални въглеродни хондрити са се формирали под въздействието на бурните процеси в мъглявината, през която са пътували преди милиарди години. По подобен начин се променят камъчетата в реката", обяснява Фил Бланд от изследователския екип.

За целите на проучването си специалистите са изследвали метеорит, "пристигнал" на Земята от астероидния пояс между Юпитер и Марс.

Космическото тяло се е образувало по времето на ранната Слънчева система, когато микроскопични частици прах са се сблъсквали помежду си и са залепвали едни за други.

Учените са анализирали натиска, на който е била подложена ранната скала. Направеният анализ е насочил изследователите към първоначалната крехка структура на космическото тяло.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини