34 °C

Египет се превръща във входна врата за кипърския газ към Европа

Египет постепенно се превръща в основната врата за износа на кипърски природен газ към Европа. Ново споразумение между QatarEnergy, ExxonMobil и египетското Министерство на петрола очертава амбициозен план за свързване на газовите находища край Кипър с египетската инфраструктура за втечнен природен газ и оттам – с европейските пазари.

Меморандумът за разбирателство, подписан от египетския министър на петрола Карим Бадауи, предвижда проучване на възможностите за разработване и износ на кипърски газ чрез вече съществуващите египетски терминали. Според информация на Euronews това поставя Египет в центъра на новата енергийна схема в Източното Средиземноморие.

Причината е стратегическа и чисто практическа. Кипър не разполага със собствени съоръжения за втечняване на природен газ. Това означава, че добиваният от офшорните му находища газ трябва първо да бъде транспортиран по подводни тръбопроводи до Египет, където да бъде обработен и втечнен, преди да поеме към европейските пазари.

Така Египет се превръща не просто в транзитна държава, а в ключов енергиен посредник между Източното Средиземноморие и Европа. Това е особено важно на фона на усилията на ЕС да диверсифицира доставките си след руската инвазия в Украйна и последвалото пренареждане на европейската енергийна карта.

През април партньорите в находището „Афродита“ подписаха 15-годишно споразумение за продажба на целия добиван газ на Египетската държавна компания за природен газ, с възможност договорът да бъде удължен с още пет години. Това допълнително затвърждава ролята на Кайро като основен експортен хъб за кипърските ресурси.

Сделката надгражда и вече съществуващото партньорство между QatarEnergy и ExxonMobil в Блок 10 край Кипър. Там се намира находището „Глаукос“, открито през 2019 г. и оценявано на около 3,7 трилиона кубически фута природен газ. През 2025 г. консорциумът откри и второ находище – „Пегас“. Общите запаси от двата проекта се оценяват на около 7 трилиона кубически фута газ.

Главният изпълнителен директор на QatarEnergy Саад Шерида Ал Кааби определи споразумението като важна стъпка за развитието на енергийното сътрудничество в региона.

За Европа проектът има и по-широко геополитическо значение. Макар кипърският газ сам по себе си да не може да замени руските доставки, той може да се превърне в още един източник, който да намали зависимостта от традиционните енергийни маршрути. Освен това новата схема укрепва ролята на Източното Средиземноморие като все по-важен енергиен регион.

Планът обаче все още е в ранен етап. Окончателното инвестиционно решение предстои, а ключови въпроси като инфраструктурните връзки, финансирането и търговските условия тепърва ще се договарят.

Ако поставената цел за 2028 г. бъде изпълнена, това ще означава първия реален износ на природен газ от Кипър и откриването на нов енергиен маршрут към Европа. А в центъра на тази нова газова карта ще стои Египет.

 

Източник: frognews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.