Германия би закъсала, ако ги нямаше чужденците

В Германия хората с чуждестранен произход карат автобуси, работят по строежи, в ресторанти и болници, доставят стоки, гледат възрастни хора. Приносът на тези хора, сред които има и хиляди българи, е огромен.

Много професии в Германия функционират само благодарение на хората с чужди корени. Според всекидневника „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ през 2022 година в Германия са работили и 170 000 души от български произход. Медиите съобщават, че българите се трудят най-вече в такива сфери като грижите за възрастни хора, строителството, гастрономията, хигиенизирането, селското стопанство.

В кои сфери делът на мигрантите е висок?

Хора с чуждестранен произход масово работят и в още няколко сфери: такива са повече от една трета от трудово заетите в сферата на транспорта и логистиката. А в строителството процентът им е над 40 на сто. Според официалната статистика една четвърт от трудово заетите в Германия хора на възраст между 15 и 64 години има мигрантски корени. Процентът на хората с чуждестранен произход в Германия е малко по-висок - 28 на сто.

Мигрантите и техните деца извършват работа от голямо значение за германската икономика, съобщава на свой ред обществено-правната медия АРД. Решаващ е техният принос в редица сфери. И това положение не е от вчера.

Много хора със слаби езикови познания работят в сферата на хигиенизирането     Снимка: picture-alliance/SvenSimon/F. Hörmann

Германският трудов пазар вече от десетилетия функционира включително и благодарение на хората с чуждестранни корени. Над 60% от работещите в сферата на поддържането на чистота и хигиена и близо половината от работещите в гастрономията имат зад гърба си мигрантска история, съобщава Статистическата служба на Германия на базата на последните анализирани данни от 2022 година. Статистиката уточнява, че за хора с чуждестранен произход се смятат онези, които са пристигнали в Германия след 1950 година, както родените след това в семейства с двама родители мигранти.

Мигрантите от първото и от следващите поколения масово работят и в сферата на грижите за възрастни и болни хора – там са 30 на сто. С два пункта по-малко са лекарите с чуждестранни корени. Особено често от други държави произхождат фризьорите, козметичките и хора със сходни професии. Сред полицаите или в съдебната система служителите с чуждестранен произход са по-рядко явление, същото се отнася и до застрахователното дело. Нисък е процентът на тези хора и сред учителите.

Квалифицирани кадри от чужбина

Германия е в процес на сериозни демографски промени. Делът на младите хора непрекъснато спада, а възрастните стават все по-многочислени. В редица професии Германия просто не може да се справи без приток на работна ръка от чужбина.

Нещо повече: германското правителство смята, че недостигът на квалифицирана работна ръка е най-големият риск за германската икономика. Ето защо Берлин предприема съответни мерки, например облекчава достъпа до германския трудов пазар за работна ръка от държави извън ЕС. В момента в сила влиза централният закон от цял пакет с мерки: облекчени условия за издаване на трудови визи за чужденци с необходимата професионална квалификация, съобщава АРД.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини