13 год. Ал.Петров ръководил "октоподите"?

В атаката срещу мен стои вътрешният министър Цветан Цветанов, заяви на влизане в съда обявеният за бос на „Октопод" Алексей Петров.

На журналистически въпрос дали има нещо общо с Октопода Алексей Петров отговори: „Само господин Цветанов, с политическите си репресии, има нещо общо".

Прокуратурата обвини Алексей Петров в пране на пари, укриване на данъци, склоняване към проституция и търговия с влияние.

Петров е категоричен, че не се занимава с нищо от това, в което го обвиняват.
Нямам нищо общо с Наглите, 20 години съм работил за държавата, допълни бившата барета.

В 14 часа започна заседанието на Софийски градски съд, на което се гледа поисканият от прокуратурата постоянен арест за 7 от задържаните в операция „Октопод". Девет адвокати представляват арестуваните.

Пране на пари, укриване на данъци, склоняване към проституция и търговия с влияние.

Това са били основните дейности, с които се е занимавала въоръжената организирана престъпна група, ръководена от Алексей Петров в периода 1997 - 2010 година и в която основни играчи са другите обвиняеми - Антон Петров - Хамстера, Марчело Джутолов, Момчил Пенов, Николай Велков, Пламен Стоянов и Йордан Стояново (братята Дамбовци).

Свидетел срещу Алексей Петров за укриването на данъци е Теменужка Кайлитска, служител в „Такси-С-Експрес". Според нейните показания реален собственик на фирмата бил Алексей Петров, макар официалният управител да е Васил Славов.

Казано й било, че заповедите били спускани директно от бившата барета. Алексей Петров бил собственик и на лизингова компания „Болкар", където пак управлявал чрез поставено лице. Печалбата на „Такси-С-Експрес" се носела в „Лев Инс".

По думите на свидетелката, в „Лев корпорация" Алексей Петров бил известен с прякора Баровеца.

Прокуратурата изтъкна още, че са проверени 26 адреса за платени сексуслуги. Справка на ДАНС от 4 февруари 2010 година сочи, че Димитър Митов - Митко Полицая контролира проверените при спецоперацията клубове.

Според същата справка Митов бил свързан с Алексей Петров. Митко Полицая отчитал печалбата на Антон Петров - Хамстера, който от своя страна давал парите на Алексей Петров.

Димитър Митов в момента се издирва и след като бъде задържан също ще бъде привлечен като обвиняем.

Прокуратурата разполага с показанията на няколко аноними свидетели.

Според един от тези анонимни свидетели Алексей Петров имал интерес към „Кремиковци". Той там имал и кабинет. Според свидетеля охраната на комбината също била свързана с бившата барета. Месечно на охранителите на „Кремиковци" се плащали по 700 000 лв., но след като Алексей Петров напуснал „Кремиковци" разходите за охрана драстично намалели до 300 000 месечно.

Друг анонимен свидетел споделил, че бившият секретен агент директно го заплашвал с убийство. Казал му: Ти знаеш ли, че съм един от най-влиятелните хора в тази държава и веднага мога да те убия."

Всичко това - чуто в съдебната зала, Алексей Петров прие с усмивка.

Според друг анонимен свидетел Антон Петров Хамстера бил свръзката на Алексей Петров с хора от подземния свят. Хамстера бил и десната ръка на бившата барета и именно той събирал силово дългове на хора към Алексей Петров.

Свидетелката Илияна Йорданова в своите показания казва, че Марчело Джутолов й е оказвал физически и психически тормоз, рекетирал я за сумата от 23 000 евро - сума, която тя по никакъв начин не му дължала. Марчело я заплашил, че ако не ги изплати, ще бъде продадена в Амстердам като проститутка.

Друг обвиняем, Момчил Ценов, е управител в редица дружества, включително и в „Лев корпорация". Имал е дялово участие в „Кремиковци" според държавното обвинение.

Братята Данговци - Пламен и Йордан Стоянови - отговарят за това, че в продължение на 10 години източвали комбинат „Кремиковци".

В своето заключение прокуратурата обясни, че всички обвиняеми са хора с голям материален ресурс и широк кръг от контакти. Според държавното обвинение ако бъдат с по-леки мерки за неотклонение има опасност да укрият счетоводни документи и да повлияят на свидетели.

Според защитничката на Алексей Петров, адвокат Ина Лулчева, справката от ДАНС не е доказателствено средство. Според нея свидетелските показания срещу Алексей Петров се осланят само на слухове.

Тя подчерта, че дълго време Алексей Петров е бил секретен служител, а след осветляването му става съветник на шефа на ДАНС Петко Сертов. Това според нея показва положителното отношение на държавата към обвиняемия Алексей Петров.

„Не можем да правим коментар дали сме против ДАНС или за ДАНС, дали харесваме ДАНС с Петко Сертов или ДАНС с Цветлин Йовчев", посочи пред съда адвокат Лулчева.

Според нея подобни коментари са подходящи за обществото и медиите, а българският съд трябва да е обективен.

Държавното обвинение иска най-тежката мярка за неотклонение за Алексей Петров, братята Йордан и Пламен Стоянови - Дамбовците, Марчело Джотолов - Марчело, Момчил Кръстев, Николай Велков и Антон Петров - Хамстера.

От пресцентъра на СГС уточняват, че искането за вземане на мярка за неотклонение на задържаните по операция „Октопод" е постъпило в съда вчера в 15,30 часа - без да е придружено с каквито и да е било материали от досъдебното производство.
Всички материали от досъдебното производство са предоставени на дежурния съдия едва в 17.30 часа.

Изтъква се още, че изборът на дежурен съдия се определя месец преди това с изготвен график на дежурствата в наказателно отделение на СГС.

С оглед на всичко това съдията е насрочил с разпореждане делото да се гледа на следващия ден (днес - 12 февруари) с оглед осигуряване на възможността на защитата да се запознае с всички материали.

Източник: news.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини