Посланикът на Азербайджан у нас за газовите доставки и дипломацията

Азербайджан скоро ще се превърне в един от основните доставчици на газ за България. Освен това - съвсем скоро, на 5 юни двете страни ще честват 30 години от установяване на официални вазимоотношения.

С посланика на Азербайджан у нас Н.Пр. Хюсеин Хюсеинов разговаря Симеон Иванов, БНТ.

Ваше превъзходителство, очаква се скоро Азербайджан да бъде основен енергиен доставчик на газ в България? Може ли Азербайджан да бъде сигурен и дългосрочен партньор на държавата ни?

Азербайджан вече е надежден и дългосрочен енергиен партньор на България. През 2013-а бе подписано споразумение между двете страни за срок от 25 години. Фактът, че между България и Азербайджан има подобни дългосрочни споразумения за доставка на газ е чудесен. Показваме, че Азербайджан е ангажиран във въпросите, свързани с енергийната диверсификация и гарантирането на енергийната сигурност на вашата страна. Така че без никакво съмнение ние сме и ще бъдем близки и благонадеждни партньори на България, що се касае до енергийните въпроси и всички сфери на сътрудничеството между държавите ни.

Азербайджан обаче захранва с газ и други южноевропейски държави-клиенти. Можем ли да се чувстваме подсигурени за следващите десетилетия, какъв е газовият потенциал на Азербайджан?

Да, Азербайджан играе своята роля като износител на енергийни ресурси от 1994 г., когато бе подписан "Договорът на века". Назовахме го така заради геополитическото му значение. Тогава започнахме сътрудничеството си с 13 световни компанни за енергия и стартирахме много проекти за транспортиране на ресурсите ни към европейския пазар. От 2005-2006 г., вече повече от 16 години, Европа получава азерски газ и петрол без каквото и да е прекъсване или манипулиране. Всичко се случва по един много предвидим и последователен начин. Не трябва да има каквито и да е притеснения или резерви относно газовите запаси на Азербайджан. Доказано е, че към момента имаме количества, които са достатъчни за покриване на вътрешните ни нужди и за покриване на нуждите на износа ни за следващите 100 години.

Какъв ще бъде отговорът на страната Ви, в случай че търсенето на газ в Европа нарасне ударно? Да си представим, че се наложи ембарго на руския газ. Ще пази ли Азербайджан залежите си, ще следвате ли дългосрочните си планове и стратегия или ще действате изцяло предвид търсенето?

Разбира се, ще следваме енергийната си стратегия, защото не се считаме за конкурент на големите енергийни играчи. Идеята е да се подкрепя енергийната диверсификация. Както заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев – значението на Южния газов коридор не е да доставя допълнителен газ, а най-вече да диверсифицира енергийните източници. Ще следваме енергийната си стратегия, защото тя служи на всички замесени страни. Но все пак при нужда и търсене, сме готови да увеличим количествата, които изнасяме. Можем да го направим, защото, както споменах, имаме големи газови резерви.

Предвижда ли се изграждането на нови газопроводи към Европа от Азербайджан и можем ли да "мечтаем" за газова връзка през Грузия и по черноморското дъно към България? Изглежда ли Ви подобен проект реалистичен?

Досега Азербайджан е изградил 5 големи газопровода в западна посока, към европейския пазар. За момента това е достатъчно за доставката на азерски газ към Европа. Трябва да мислим и за възобновяемите източници и зелената енергия. Азербайджан стартира и обмисля проекти, които проучват възможността за производство на електроенергия от вятърни турбини в Каспийско море. Румънското правителство е заинтересовано от сътрудничество в тази сфера и текат преговори и на европейско ниво. Възможно е пренасянето на електроенергия през връзка по дъното на Черно море.

Да засегнем и темата с нефта. Находищата по каспийския бряг са едни от най-старите известни на човечеството, а Съветският съюз е черпил оттам в продължение на десетилетия. С какви залежи разполага Азербайджан към момента?

Абсолютно прав сте, защото Азербайджан е известен като първата страна, добивала и преработвала нефт, още през 19-ти век. Както споменах, големите ни нефтени проекти са от 90-те години на миналия век. Ако трябва да говорим за цифри, имаме доказани няколко милиарда барела нефт в залежи.

Някои от находищата на Азербайджан се разработват съвместно от азерски, британски, ирански, турски, руски и други енергийни компании. Трябва да отбележим, че този модел е приложен от Хейдар Алиев, изключително важна за Вашата нация личност. Гарантира ли този модел все още сигурност и просперитет за всички замесени или вече има потенциал за конфликт?

Прав сте, че има консорциуми, които управляват една част от газовите ни находища. Основата наистина бе заложена от националния ни лидер Хейдар Алиев. Тогава, през 90-те, бе наистина важно за Азербайджан да има гарантирана политическа независимост, а присъствието на глобални компании в страната доведе и до икономическа сигурност. Отвориха се възможности за значителни инвестиции в азерската икономика, благодарение на износа на нефт и газ, а това цялостно покачи общото благосъстояние на държавата ни. Относно възможността от конфликти - няма как да се случи. Причината е, че енергийната ни политика е много отворена, прозрачна и бизнес-ориентирана и насочена към взаимодействието. Всичките ни партньори за момента работят в взаимна полза без да се образуват конфликти между тях.

Нека сега да оставим настрана енергийната дипломация и да отидем към конвенционалната дипломация. На 5 юни ще отбележим 30 години от началото на официалните двустранни отношения между България и Азербайджан. Какво постигнахме през тези три десетилетия, Ваше превъзходителство?

Благодаря Ви за въпроса, наистина скоро имаме повод за чествания. Независимостта си сме получили още през 1918 г., но след болшевишката инвазия станахме част от Съветския съюз. С разпада на Съветския съюз възстановихме независимостта си и тогава България бе от първите държави, признали Азербайджан. През последните 30 години постигнахме много успехи и прогрес в двустранните си отношения, най-вече в търговско-икономически и културен план. Културните ни връзки са на много добро ниво, както и политическият диалог. През 2015 г. подписахме декларация за стратегическо партньорство. Във всички сфери на двустранните ни взаимоотношения следваме и се водим от принципите на това стратегическо партньорство.

Източник: БНТ

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини