Изкушенията по Великден

По празниците обикновено се преяжда. Така е и по Великден. Какво бива, какво не бива - и защо? 

Спазвате ли 40-дневните Великденски пости? Ако отговорът е „да”, сега празникът ще Ви отърве от ограниченията. Пък и на пазара вече излязоха първите пресни зеленчуци – салатки, краставици, картофи, аспержи. Ама де да бяха само те на Великденската трапеза… На закуска сядаме с козунак и великденски яйца, на обяд по традиция се поднася агнешко печено. Да не говорим, че в часовете помежду хората похапват шоколадови яйца или бонбони. Не звучи особено здравословно, а по-скоро като голямо плюскане. Но с помощта на някои научни факти и малки трикове можем хем да спазим традицията, хем да не претоварваме организма.

По четири яйца може

Въпросът на въпросите по Великден гласи: колко варени яйца мога да изям в рамките на един ден, без да прекаля с холестерола? Всъщност, напоследък се налага мнението, че няма нужда да внимавате с яйцата. Белтъкът на едно яйце съдържа 87% вода, 11% белтъчини, 1% въглехидрати и 1% минерални вещества, а в жълтъка има 16% белтъчини и 32% мазнини, половината от които са ненаситени. Яйцето Ви набавя и важни витамини. Според едно мащабно проучване, проведено в САЩ, четири варени яйца на ден не създават никакъв проблем с холестерола, дори напротив.

Банален факт е, че шоколадът и сладкарските изделия са истински калорийни бомби - заради високите си хранителни стойности и съдържанието на мазнини. Плънката от крем или марципан, ядките и карамелът допълнително подсилват „взривната” им мощ. Знаете ли, например, че едно великденско шоколадово зайче и две шоколадови яйца с крем покриват дневната нужда от енергия на детето? От друга страна шоколадът съдържа и много полезни вещества като полифеноли, флавоноиди и катехини. Тези съставки на какаото намаляват риска от сърдечен инфаркт и укрепват имунната система. Освен това какаото съдържа теобромин, който – подобно на кофеина - стимулира мозъчната дейност. Магнезият и калцият пък помагат срещу стрес. Препоръчваме Ви да избирате по-тъмния шоколад, защото той съдържа повече какао и по-малко захар. И най-вече: да не го прекалявате!

Плитка от тесто със стафиди, понякога с бадеми и какао: козунакът е „царят” на Великденското меню. Знаете ли обаче, че само един резен Ви набавя 200 калории? Ако искате да намалите калориите, пригответе си домашен козунак от бисквитено тесто - то съдържа съвсем малко мазнина.

Печено - да, но без тежки сосове!

Празничният обяд залага следващия капан: агнешкото бутче с картофи и сос. Ако питате специалистите по хранене, агнешкото месо е препоръчително, защото съдържа много лесно смилаеми белтъчини, които се поемат добре от тялото. Около 50 процента от мазнините в него са ненаситени, тоест - полезни за сърцето и кръвоносните съдове. Изобилието от витамин Б укрепва нервите, а високото съдържание на желязо стимулира изграждането на червени кръвни телца. Съвестта Ви съвсем ще се успокои от новината, че подправките, типични за агнешкото печено - чесън, джоджен, розмарин, мащерка – също са много полезни. Чесънът съдържа съединението алицин, което има антибактериално действие, укрепва имунната система и дори помага за нормализиране на кръвното налягане. Зелените подправки Ви набавят други полезни растителни вещества, които могат да защитят тялото от рак и заболявания на сърдечно-съдовата система. Розмаринът влияе много добре върху кръвообращението и укрепва малките кръвоносни съдове, мащерката успокоява нервната система. С други думи: зелена светлина за агнешкото печено. Само без гъсти и мазни сосове, моля!

И чаша червено вино към печеното няма да Ви навреди. Малките количества алкохол се отразяват добре на сърцето и кръвоносните съдове, твърди се дори, че удължават живота. Но внимание! Алкохолът може да бъде полезен само тъй да се каже в „хомеопатични дози”. При това, в зависимост от телесното тегло и пола, тези минимални дози са твърде различни.

Така че: умната, наздраве и добър апетит!

Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини