"Ню Йорк таймс": КТБ е следвала корупционни практики

Няколко западни издания поместват информации и коментари за две събития в България от вчера - отнемането на лиценза на КТБ и споразумението за коалиционно правителство.

"Ню Йорк таймс" отбелязва, че фалитът на банката е първият в Източна Европа след банковата криза в региона през 90-те години. И понеже

КТБ отдавна е финансов брокер на елита в България, нейното рухване хвърля светлина върху връзката между бизнеса и политиката в България.

В статията се цитира мнение на български експерт, според когото тази банка е имала влияние в политически кръгове, което е помогнало за нейното бързo разрастване. "Но това бързо разрастване, не е било върху солидни основи, а банката е следвала корупционни практики", твърди експертът. Банкрутът на КТБ може да доведе до внасянето на съдебни искове към държавата от големите акционери и вложители, посочва нюйоркското издание.

Професорът по икономика в университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор Стив Ханке, който е познавач на България, казва пред вестника, че

случилото се сега с КТБ е "част от модела след разклащането на комунизма в България през 1989 г".

По думите му този "смъртоносен коктейл" се състои от "частни лица с тъмна репутация", примесени с "български политици, на които човек изобщо не може да има доверие". И всичко това "винаги завършва със сълзи", заключава пред "Ню Йорк таймс" Ханке.

"Файненшъл таймс" привежда заключението в одиторския доклад на "Ернст енд Йънг Делойт България" и AFA, че

банката е "следвала неконвенционални и некоректни бизнес практики, като е извършвала сложни операции с цел да се прикрие същността на сделките и трансакциите".

Отпускането на кредити е ставало чрез специално създадени компании посредници (special purpose vehicle), холдингови компании и други подобни, което е несъвместимо с почтената банкова практика", пише в доклада, цитиран от изданието.

Деловият вестник обръща внимание и на вестта, че номинираният за премиер на България Бойко Борисов е представил състава на своето правителство на малцинството, което "Файненшъл таймс" окачествява като "крехко".

Източник: http://www.vesti.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини