Продължава борбата с наводненията в Сърбия

Продължава борбата на Сърбия, Босна и Херцеговина и Хърватия с големите наводнения. В Босна и Херцеговина днес е ден на траур.
Сръбският премиер Александър Вучич съобщи за 13 жертви в най-пострадалия от наводненията град Обреновац, предаде БНР.

Европейският екип за гражданска защита помага за евакуиране на населението и за източване на водата от електроцентралата "Никола Тесла", която снабдява с електричество половин Сърбия и по-голямата част от Белград.

Според Вучич в момента е трудно да се прецени какви са щетите от наводненията, но се предполага, че надхвърлят стотици милиони евро, като е възможно да достигнат и до 1 милиард евро.

В Босна и Херцеговина днес е ден на траур, посветен на жертвите от наводненията. 500 хиляди души са били евакуирани заради придошлите води. Министърът на външните работи на страната подчерта, че такъв брой бежанци не е имало там от времето на войната през 1992-ра година. Той съобщи, че около 1/4 от населението на Босна и Херцеговина няма достъп до чиста вода.

Междувременно от българското правителство съобщиха, че вицепремиерът Даниела Бобева е провела консултации за организиране на хуманитарни доставки за бедстващите в Сърбия и Босна и Херцеговина. Бобева е поканила български компании, производители на минерална вода, да организират спешни доставки за бедстващите. Отправен е и призив за дарение към производители на битова химия, детски храни и санитарни материали.

Българският червен кръст е предоставил от бедствения си резерв хуманитарна помощ, която е била транспортирана към Белград. Дарението съдържа артикули от първа необходимост, одеяла, походни легла, спално бельо, възглавници, детски дрехи, якета и гумени ботуши.

България помага на Сърбия от първия момент за справяне с щетите от наводненията, за което искам да благодаря. Изпратихте веднага хора, които още работят там и допринасят за спасяването на хората, каза пред БНТ н.пр. Владимир Чургус, посланик на Сърбия в България.

Той подчерта, че за хората в Сърбия най-нужното в момента е консервирана храна, имат нужда от препарати за чистене, дезинфекция, памперси, храна за бебета, дрехи.

Говорихме с правителството за доставка на специални помпи, от които се нуждаем.

Посолството на Сърбия в България е 24 часа в денонощието на разположение и приемаме помощи и в посолството. На сайта на посолството е цялата информация, обяви още Чургус.

Източник: dir.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини