Фенове във фурор - отпадна сръбският душманин на Григор

Джокович/вляво/ е най-неудобния съперник на всички, включително и на Григор

Фенове и съотборници на хасковския мегаталант Григор Димитров пощуряха от радост след сензацията от днешния ден на Австралийското открито първенство по тенис /АО/, а именно загубата на 4-кратния победител тук Новак Джокович. Джокера бе в серия от 25 поредни победи и не бе губил в Австралия от 3 години, като се считаше, че това е най-силният му турнир. Заради леките си съперници бе определян за фаворит срещу изцедения противник от другия поток. Оказа се обаче, че сръбските сметки бяха развалени от швейцарски кръчмар. Но не Федерер, а санародника му Станислав Вавринка. „Стан дъ ман“ победи бившия №1 в невероятно 5-сетово шоу и 9:7 гейма в решителната 5-та част и направи неоценима услуга на тенисистите от другата част на схемата. Защото Новак им е истински душманин, включително и на нашето момче. За последните 10 мача Джокович е бил Надал 7 пъти, последната му загуба от Федерер е отпреди 2 години, а макар че падна сензационно от Григор през май миналата година, го е громил съкрушително всеки път, когато е във форма. На мастърса в Индиан Уелс през март например Гришо бе размазан за само 25 минути във втория сет/1:6/, а на втория турнир от ГШ Ролан Гарос сърбинът му изнесе наказателна акция с разгромното 6:2 6:2 6:3 в среща от 1/8-финалите.

Според феновете на хасковлията, отпадането на Джокера дава невероятен шанс на нашето момче за нещо много голямо на АО, дори и крайната победа. На 1/4-финалите Григор среща световния №1 Рафаел Надал, когото за малко не победи още като 18-годишен на турнира в Ротердам. Във всеки от 3-те им мача досега победата е била на кантар, а Гришо неизменно е взимал сет. Още повече, че Матадора се оплаква от контузия в сервиращата ръка. „Давам 99 % победа на Григор и 1 % на Надал, не за друго, а защото оня е стара лисица“, коментира въодушевено президентът на хасковския тенис клуб Румен Балкански, при когото Гришо направи първите си стъпки в големия тенис. На това мнение са и бивши и настоящи треньори от кортовете на Кенана, но от суеверие не поискаха да направят прогноза. При евентуален успех на 1/4-финала българинът среща или намиращия се в напреднала тенис възраст Роджър Федерер, или шотландецът Анди Мъри, който не игра 3 месеца поради контузия и е далеч от оптималната си форма. А на мечтания финал ще бъде всеки друг, но не и Джокович.