Горивата у нас продължават да поскъпват, никой не обяснява защо

Българите продължават да купуват все по-скъпи горива. Цената на бензина в последните три месеца се е повишила с 3.54%, или 0.07 лв. за литър. За последните шест месеца бензинът е поскъпнал с 0.09 лв. на литър, или с 4.59%, сочат данните на fuelo.net.

Вчера средната цена на най-масовия бензин А 95 бе между 1.78 до 2.15 лева за литър, в зависимост от това в коя част на България се зарежда автомобилът и на коя бензиностанция. Запазва се и тенденцията цената да се вдига с отдалечаването от морето. Така, ако на част от бензиностанциите във Варна или Добрич А 95 може да се купи за 1.78-1.90 лв. за литър, то цената в София вече достигна до 2.10 лв.

Цената на дизела също варира. При този вид гориво разликата е дори още по-голяма и достига до 40 ст. Така например вчера литърът се продаваше между 1.77 и 2.17 лева. Отново най-евтино бе в морската ни столица, докато в София цената е значително по-висока, средно 2.06-2.07 лв. за литър, показва справката.

България продължава да наблюдава ръст на горивата и дори надминава по цени част от по-богатите западни държави, коментира в. "Сега". Литърът А 95 у нас струва 0.484 евро, преди да се начислят акциз и ДДС, докато в Полша той е само 0.336 евро, в Чехия е 0.407 евро, а в Австрия - е 0.466 евро. По-евтино - без акциз и ДДС, купуват литър А 95 дори във Великобритания и Швеция, където средните заплати са далеч по-високи от тези у нас.

И до момента няма конкретно обяснение какво точно оскъпява горивата у нас. Тези дни шефът на "Лукойл България" Валентин Златев отрече да има картел на пазара на горива и заяви, че сходните цени при различните търговци са логични. Те били резултат от стойностите на международните пазари - като суровини, биокомпоненти и дори транспорт. Затова и нямало защо България да прави изключение от тях. "Откъде да дойде разликата в цената?", запита риторично петролният бос, който участва в заседанието на временната парламентарна комисия, създадена да разследва има ли картел при горивата.

Според Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е имало договаряне на цени през годините и част от най-големите петролни фирми на пазара са били част от схемата. Затова през октомври КЗК обвини шест фирми в картел - "Лукойл България", "Еко България", "Шел България", ОМВ България, "НИС Петрол" и "Петрол". Към момента обаче нито една от тях не е санкционирана. С "отворен финал" остава и производството за установяване на господстващо положение срещу "Лукойл Нефтохим", започнато през февруари. Според КЗК компанията е продавала по-евтини горива на партньори зад граница, отколкото на родния пазар, макар той да е с най-голям дял.

За типична контрабанда - пренос на стоки през границата и неплащане на дължими такси и данъци към фиска, не може да се говори при пренасянето на горива с танкери, категорични са представителите на един от големите търговци на течни горива у нас - "Сакса". Проблем обаче е сивият сектор и неплащането на ДДС при търговията с горива, заявиха експертите на вчерашното заседание на временната парламентарна комисия. Според шефа на компанията Атанас Димов проблемът е в липсата на фискални устройства на ведомствените бензиностанции. Съакционерът на "Сакса" Светозар Димов допълни, че у нас има несъвършена конкуренция.

 

Източник: http://www.actualno.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Ин
    информиран
    1 -3
    09:08, 22 дек 2016
    Не виждам къде във Европа има по евтино гориво от нашето освен в Македония 1.7лв/л.Навсякаде другаде е средно 2.7лв.Имах възможността да пътувам през Сърбия,Унгария,Австрия ,Германия и видях какви са цените там.Самото естество на тази цена е че се отчислява много данък към държавата,затова са и богати държави.Средно на един германец му се налага данък върху доходите средно в размер на 40%,така че си правете изводите.
  • 2
    Бе
    БЕНЗИНДЖИЯ
    1 0
    09:15, 22 дек 2016
    В България цената на горивата е най-ниска. Въпреки , че суровините си имат пазарна борсова цена. Всеки мрънка за високите цени на горивата , а никой не мрънка за ниските заплати.Още повече , че сега се пътува масово. Каквото не е изкарано през годината се компенсира сега.Януари всичко ще е на минус.
Последни новини