Над 50 млн. лв. дефицит в бюджета на НЗОК, готвят нови правила за скъпите лекарстата

Очертава се дефицит в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от малко над 50 милиона лева. Затова надзорът на касата е решил да затегне контрола над най-скъпите лекарства, за които НЗОК плаща.

Прави се опит да се ограничат харчовете като се променят правилата за изписване на биологичните лекарства, с които например се лекуват пациенти с ревматоиден артрит. Лекарите ще изписват "икономически най-целесъобразната" за Здравната каса терапия. Това обаче може да е най-подходящия медикамент за пациентите, отбелязва bTV.

От анализ на касата се вижда, че разходите й за този тип лекарства непрекъснато растат. За миналата година са били малко над 72 млн. лв. За тази се очертава да са с 11 млн. лв. повече.

В анализа е записано още, че при повечето пациенти не се проследяват резултатите и ефективността от лечението. Също, че средствата се изразходват неефективно и без достатъчен контрол. И пациенти, и лекари твърдят, че са необходими други мерки, а не изписване на най-изгодното за касата.

От фармацевтичната индустрия алармират, че терапиите не са взаимнозаменяеми, което носи риск за пациента. От Министерството на здравеопазването отричат да е така. Дупката в бюджета на Здравната каса ще се запълни с пари от резерва и от преизпълнение на приходите.

Близо 27 млн. лв. за аптеките за ноември ще бъдат платени чак през януари. Същото ще се случи и с почти 26 млн. лв. за болниците за онколекарства.

Друго перо, по което се прави опит да се затегнат харчовете, е за онколекарствата. Предвижда се удължаване на срока за оценка на новите лекарства и по-тежко договаряне с компаниите, за да се плащат от касата. Обмисля се и мораториум върху разкриването на нови лечебни заведения за лечение на онкоболни.

Actualno.com припомня, че по-рано стана ясно, че Здравната каса е свършила парите, като бюджетът й е надхвърлен във всички пера. Информацията дойде от стенограма на НЗОК от заседание на надзорния съвет на институцията.

Средства не достигат дори за спешност. Недостигът в извънболничната помощ – ПИМП, СИМП и МДД, е 12 462 000 лв. Този за лекарства е общо 49 821 239 лв., от които за лекарства за домашно лечение са 31 677 348 лв., а за онкомедикаменти – 18 143 891 лв. Неплатената „надлимитна“ дейност на лечебните заведения пък изобщо не е отчетена като дължима от касата сума, писа тогава в. "Труд".

Над 110 млн. лв. са дълговете, които НЗОК е натрупала към болници и аптеки. Сумата, която Здравната каса дължи на лечебните заведения за период от две години, е над 80 млн. лв. – 24 млн. са за надлимитна дейност за 2016 г., останалите са стари задължения към лечебниците.

Междувременно стана ясно, че от Българския фармацевтичен съюз се опасяват, че Здравната каса ще започне новата година с дългове към аптеките. Ако дължимите средства не бъдат разплатени навреме, ще бъде затруднен достъпът на пациенти до лекарства, особено до скъпоструващите медикаменти.

 

Източник: http://www.actualno.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини