Тютюнът ще убие милиард души през ХХІ век

Употребата на тютюн е станала причина за смъртта на 100 милиона души през ХХ век.

Ако правителствената не предприемат никакви мерки, през ХХІ век негова жертва ще станат още 1 милиард души.
Това се казва в доклад на Световната здравна организация, представен в Ню Йорк.

В новия доклад на организацията, озаглавен "Глобалната тютюнева епидемия през 2008 година" се подчертава, че правителствата получават от акцизи върху тютюневите изделия по 200 милиарда долара годишно, но разходите за контрол на разпространението на тютюневата епидемия възлизат на едва 0.02% от тази сума.

В момента е по силите ни да спрем разпространението на тютюневата епидемия, която застрашава милиарди мъже, жени и деца в целия свят, заяви генералният директор на СЗО Маргарет Чен.

По данни на организацията ежегодно от различни заболявания предизвикани от употребата на цигари, умират по 5.4 милиона души.
Пушенето предизвиква рак на белия дроб, сърдечно-съдови проблеми и редица други заболявания, се подчертава в доклада, цитиран от електронното издание НЮЗру.

Специалистите акцентират, че вреди на човешкия организъм нанасят не само цигарите. Учените са доказали, че не по-малко вредни са тютюнът за смъркане, наргилето, пурите и лулите.

Според цитираните в доклада данни две трети от пушачите живеят в 10 страни.
На първо място по брой любители на тютюна е Китай, където пуши една трета от населението, на второ място е Индия, където 10% са пушачи. Следват Индонезия, Русия, САЩ, Япония, Бразилия, Бангладеш, Германия и Турция.

В доклада на СЗО се обръща внимание на това, че броят на жертвите на тютюневата епидемия надхвърля жертвите на което и да било инфекциозно заболяване.
Независимо от тази печална статистика нито една страна не е изпълнила изцяло международните изисквания, одобрени от Международната конвенция за контрол над тютюна, влязла в сила през февруари 2005 година.

Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, който присъства на представянето на доклада, го нарече революционен.
В документа за първи път се съдържат данни и предупредителни мерки, статистика, която ни кара да се замислим за последиците от пушенето и препоръки как да спрем тютюневата епидемия, каза той.

Източник: novjivot

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини