Шест ВУЗ-а бълват менте дипломи

Три са от Украйна, два от Русия и един от Острова.

Броят на местата в университетите у нас вече е по-голям от випуска абитуриенти. Въпреки това все още има хора, които се подлъгват по вузове менте, все едно дали са базирани у нас или в чужбина. Много от тях разбират, че са дали пари за лист хартия, който не значи нищо едва когато дойде време държавата да им го признае.

Двама министри ги даваха на прокурор, но продължават да обучават

Шест нелегитимни университета продължават да издават дипломи, въпреки че двама министри ги даваха на прокурор. Даниел Вълчев и Сергей Игнатов последователно връчваха на прокуратурата списъци с вузове, които не са акредитирани у нас и не отговарят на българските стандарти. Въпреки това в последните три години са се появили 21 "абсолвенти", които са се опитали да легализират дипломите си в НАЦИД /Национален център за информация и документация/, където се легализират дипломите от чужди университети.

Всъщност университетите са легални в собствените си страни, но нямат разрешение да обучават у нас, затова и тапиите им не се признават, разказва директорът на НАЦИД Ваня Грашкина. Най-често те са сключили договори с бизнес организации да записват "студенти", които дори не държат изпити за прием.

Три от тях са базирани в Украйна - Киевски славистичен университет, Киевски национален университет "Тарас Шевченко", Междурегионална академия за управление на персонала, Украйна. Два са руски - Международен славянски институт, Московски държавен университет по икономика, статистика и информатика, а един е британски - в Портсмут. Обичайната практика е, когато чужд университет иска да изнесе обучение в друга страна, той да го направи в акредитиран вуз там. В случая обаче тези вузове са избрали просто фирми, които прибират парите на кандидатите, въпреки че нямат никаква акредитация. Не се знае как и дори на какъв език обучават, имат ли хабилитирани преподаватели, колко часа изучават съответните дисциплини. На сайтовете им обикновено липсват и такси, които се съобщават на кандидатите едва в офиса на фирмата. "Стандарт" видя, че на сайта на Международния славянски институт обаче е посочена такса от 490 лева за семестър.

"В тези университети се "дипломират" предимно хора в по-зряла възраст, които явно не са учили навремето, а сега дипломата им е нужна", разказва Ваня Грашкина. Тапиите обаче не са признати у нас, а е спорно дали ще им ги признаят и в страните, в които се намират съответните университети. Причината е, че "Тарас Шевченко" например издава на българите дипломи по различен образец от тези, които дава на студентите си в Украйна. На него липсва гербът на страната, а присъства само логото на университета. "Обмисляме отново да внесем списък на тези университети при министър Тодор Танев, след като съберем достатъчно данни за тях", каза Ваня Грашкина. От последния сигнал, подаден от Сергей Игнатов, са минали три години. Проблемът при прокурорските проверки обаче бил и в това, че част от тези университети не са регистрирани в столицата и трябва да ги проверяват магистратите по места.

Източник: http://www.standartnews.com/

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини