Четвъртък, 20 август 2026 | Първомай 24°

Почистиха незабавно пространството около паметника на отец Благой Топузлиев след публикация на Кърджали бг вести

1 2
×

Почистиха незабавно пространството около паметника на отец Благой Топузлиев в Кърджали след публикация на Кърджали бг вести.Ще припомним,че сайтът публикува сигнал на общественичката и журналист Валентина Иванова,председател на Дружество  Приятели на САЩ за това,че пловдивска фирма е изхвърлила строителни отпадъци в непосредствена близост до паметника.

 От Община Кърджали реагираха веднага.Главният инженер на Общинска администрация  се е свързал своевременно с фирмата,която се е ангажирала с извозването на отпадъците.Действията и са били последвани от намесата на общинската фирма „Озеленяване,благоустройство и чистота“.Работници са направили щателно почистванене на простраството около паметника.

Премахнати са и контейнерите за смет.

  На 20 август,ще отбележим годишнина от кончината на големия дисидент отец Благой Топузлиев.Постарахме се  паметника да посрещне в отличен вид кърджалийци,които ще дойдат за да изразят благодарността си към  делото на известния ни съгражданин.Това сподели за Кърджали бг вести Христо Момчев,главен специалист в Община Кърджали.Той припомни,че в Община Кърджали е създадена комисия за паметниците.Тя готви регистър.Паметниците в Кърджали са много и комисията работи активно,подчерта Момчев.

Отец Благой Топузлиев (1946–2010) е един от най-изявените български православни свещеници, дисиденти и политически затворници по време на комунистическия режим в България. Той остава в историята със своите смели проповеди против атеистичната власт и като един от съоснователите на Независимото дружество за защита правата на човека (НДЗПЧ).

Ранни години и свещеническо служение

Произход: Роден е на 12 юни 1946 г. в град Кърджали в свещеническо семейство. Негов по-голям брат е покойният Видински митрополит Дометиан.
Ръкополагане: Става свещеник през 1969 г. и започва да служи в храм „Св. Георги Победоносец“ в Кърджали, докато все още учи в Духовната академия в София.

Арест, затвор и преследване

Арест на Великден: През 1971 г., по време на Великденските празници, е арестуван от Държавна сигурност заради откритите си антикомунистически проповеди и несъгласие с режима.
Присъда: Осъден е по член 108 от Наказателния кодекс за „антикомунистическа пропаганда“. Излежава близо 6 години в Старозагорския затвор при изключително тежък режим.
Забрана за служение: След излизането си от затвора в продължение на 10 години е лишен от правото да извършва богослужения в църква.

Дисидентска дейност и екстрадиция

Правозащитник: В края на 80-те години се включва активно в дисидентското движение. Заедно с Илия Минев и Едуард Генов основава НДЗПЧ. Участва и в създаването на Комитета за защита на религиозните права.
Глас в ефира: Свидетелства за репресиите в България чрез чести включвания по Радио „Свободна Европа“.
Екстрадиция: Поради засилената си политическа дейност е екстрадиран принудително от комунистическите власти през 1989 г.

Живот в чужбина и памет

Служение в САЩ: От края на 2000 г. до смъртта си служи като свещеноиконом в българския катедрален храм „Св. Кирил и Методий“ в Ню Йорк. Умира на 20 август 2010 г.
Признание: През 2014 г. е награден посмъртно от президента на България с орден „За гражданска заслуга“ – първа степен.
Паметник: През 2016 г. в родния му град Кърджали е открит негов Мемориален знак на ъгъла на улиците „Сан Стефано“ и „Отец Паисий“

Кърджали бг вести

Снимки:Христо Момчев

Сподели

Реклама — Зона 16 (728x90)

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!

Вход
Реклама — Зона 3 (728x90)