Двеста и шестдесет хиляди студенти празнуват днес

259 957 студенти празнуват празника си днес. Това е броят на редовните и задочните студенти (професионален бакалавър, бакалавър и магистър) в държавните и частните български висши училища, по данни на Националния статистически институт.

Историята на студентския празник в България започва преди 113 години. На 8 декември през 1903 г. за първи път е отбелязан празникът на първия и единствен по онова време университет в страната - Софийския. Честването е по повод 15-годишния му юбилей, а датата е определена от Академичния съвет с решение от 30 ноември 1902 г.

Софийският университет е създаден като Висш педагогически курс към Първа мъжка гимназия в София. На 8 декември 1888 г. тогавашното Народно събрание отчита добрите първоначални резултати на педагогическия курс и приема закон за преобразуването му във висше училище.

През 1920 г. у нас се появяват още два университета - сегашните УНСС и Икономическият университет във Варна, а по-късно броят им се увеличава все повече и повече, но студентите запазват датата 8 декември за своя празник.

След 1944 г. е направен опит за промяна на датата със 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност, но тази идея не среща успех, защото студентите вече са възприели 8 декември като свой празник. Така през 1962 г. той е официално възстановен.

На 28 октомври 1994 г. Съветът на ректорите взема официално решение, че 8 декември ще е неучебен ден и празник на българските студенти.

Така с годините най-старият университет на България и неговите студенти утвърждават датата 8 декември за празник на всички студенти в у нас.

Източник: offnews.bg

Видеа по темата

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Ма
    мастикаджия
    2 -1
    13:29, 8 дек 2016
    Ние бившите студенти също празнуваме.Да не сме накапани!
    Наздраве с мастика!
  • 2
    Ар
    аркадаш
    2 0
    13:47, 8 дек 2016
    какво сме постигнали на 20 години,че и да празнуваме? ако си вадехте сами парите щяхте да празнувате в шестък!
Последни новини