Големият адронен ускорител в ЦЕРН ще търси тъмната материя

Обновен и с увеличена мощност, големият андронен ускорител ще започне отново да функционира следващия месец, отваряйки врата към нова област от физиката, пише Space.com, цитиран от "Фокус".

С помощта на съоръжението, намиращо се в Европейския център за ядрени изследвания ЦЕРН учените ще се опитат да “видят” частиците на т.нар. тъмна материя, която заедно с тъмната енергия съставлява по-голямата част от Вселената.

Тъмната материя е се казва така, тъй като тя нито поглъща, нито излъчва светлина или каквито и да са други електромагнитни лъчения. Съществуването й е засечено чрез влиянието, което гравитационните й сили оказват на звездите, галактиките, космическия прах и другата видима материя. Според научните изчисления видимата материя е около 5 процента от Вселената. Останалата част е тъмна материя и тъмната енергия, която е двигателят на разширяването на Вселената.

Големият адронен ускорител в Женева е обещаваща възможност да се научи нещо повече за тъмните материя и енергия. През 2012 година с помощта на най-мощния колайдер учените откриха субатомната частица Хигс бозон, за която се смята, че дава на материята нейната маса. Изследването беше увенчано с Нобелова награда за физика за двама учени през 2013 година. След две години на обновителни работи, големият адронен ускорител може да предостави доказателства за съществуването на различни версии на Хигс бозона, както и за други субатомни частици.

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини