ООН потвърди: измирането на пчелите е глобален феномен

Мистериозното изчезване на пчелите няма обяснение. Само едно нещо е ясно – това явление е с глобален характер. До това заключение са стигнали група учени, подготвили доклад, посветен на масовата гибел на тези насекоми -опрашвачи. Докладът е по поръчка на Програмата за околна среда на Обединените нации (UNEP). Изучавайки множество фактори, превърнали планетата ни в свят, враждебен за тези неуморни труженички, учените призовават човечеството да се замисли и да престане да сече клона, на който се крепи изхранването и безопасността на милиарди жители на земното кълбо.

Природата е подарила на човека уникален механизъм за опрашването практически на всички плодове, селскостопански и диворастящи растения – пчелата. Малцина са онези, които могат да премерят сили с тези мънички работохолици. Учените са изчислили, че едно средно семейство от 30 000 медоносни пчели за един ден посещава 2 милиона цветове. По-правилно е да се каже – посещаваше. В последно време армията от пчели- работнички просто се топи пред очите ни, отбелязва професор Петер Нойман от швейцарския Център по пчелите:

„Количеството на пчелните колонии в Европа намалява през последните 20 години. Точно същата тенденция се забелязва и в САЩ, където броят на пчелните семейства упорито намалява от средата миналото столетие и до ден днешен”.

Но това не е просто намаляване на пчелите. Става дума за масово напускане на кошерите. За първи път това явление е било описано от американски пчелари през 2006 г. По-късно то бе наречено „синдром на разрушаване на пчелните колонии”.  Работничките – гръбнакът на всяко пчелно семейство или колония, в един прекрасен ден завинаги напуснат родния кошер. Учените твърдят, че разрушавайки семейството, пчелите една по една умират. Професор Нойман е склонен да обвинява за това човека и неговото неумело управление на екосистемите:

„Главните фактори, предизвикващи западането на пчеларството в Европа и САЩ, са социално-икономически. Искам да приведа един такъв пример: След падането на Берлинската стена и разпада на ГДР пчелните колонии в Германия намаляха със 75 на сто”.

Постоянното повишаване на добивите на фермерите се постига с активното прилагане на химикали. В Европа и САЩ бумът на интереса към пестицидите и инсектицидите започва през 50-60-те години на миналото столетие. Именно от това време наблюдателните пчелари забелязаха някои изменения в поведението на опрашващите насекоми. Но съдейки по всичко, не са придали на това особено значение, тъй като изгодите от повишаването на производителността в селското стопанство значително са превишавали така наречената издръжка на производството. Днес развитите страни се отказаха от някои видове токсични препарати, но се появиха други рискови фактори, заплашващи пчелните семейства, коментира Петер Нойман.

Източник: 30 думи

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини